Trudno jest podważyć teorię, że człowiek przesypia znaczną część swojego życia. Sen od zawsze fascynował naukowców jak i zwykłych ludzi. Niekiedy jednak zapominamy o jego wadze.

Przeciętnie człowiek śpi od 7 do 9 godzin i jest to najzdrowsza jego dawka. Lekarze ostrzegają, aby na pewno nie spać mniej niż 6 godzin na dobę. Śpiąc przeżywamy zwykle 5 faz snu, każda trwa około 1.5 godziny.

Sen głęboki i płytki

Sen podzielić jednak możemy na dwie główne części: sen głęboki i płytki. W trakcie snu głębokiego wytwarzana jest największa ilość melatoniny, która dobrze wpływa na organizm. Natomiast charakterystyczną cechą snu płytkiego są sny.

Kilka porad odnośnie snu

Korzystne dla naszego zdrowia są regularne pory kładzenia się i wstawania (nawet w weekendy i podczas urlopu). Przed snem dobrze jest wyciszyć swój umysł oraz nie spożywać posiłków już około 2 godziny przed zaśnięciem. Aby nasze ciało dobrze wypoczęło w trakcie snu, zaleca się spanie na wygodnym łóżku z odpowiednio dobranym materacem. To na czym śpimy ma też ogromny wpływ na stan kręgosłupa.

Nie zaniedbujmy snu

Nie zaniedbujmy tej istotnej dla naszego zdrowia kwestii. Śpijmy odpowiednią ilość czasu, praca to nie wszystko…